Podstawowe informacje o stażach zagranicznych

 

Międzynarodowy program staży IAESTE działa w ponad 80 krajach członkowskich IAESTE. Jego celem jest rozwój wiedzy zawodowej i językowej studentów oraz przyczynianie się do budowania zrozumienia między narodami.  

Przygoda życia zaczyna się od wyboru oferty. W IAESTE wyróżniamy 2 podstawowe typy ofert:

  • Exchange Internships – największa pula ofert, udostępnianych w okresie luty - kwiecień. Na każdą ofertę nominowany może być tylko jeden kandydat. 
  • Global Internships – pula ofert udostępnianych i aktualizowanych w okresie całego roku, na które może być nominowany jeden kandydat z ramienia IAESTE Polska przy równoczesnych kandydaturach z innych krajów. 

IAESTE W LICZBACH

Statystyki dot. Programu Wymiany IAESTE
3500
płatnych
praktyk rocznie
80
dostępnych
krajów
4000
wysłanych
studentów
4000
przyjętych
studentów

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Kontakty do Lokalnych Koordynatorów Wymiany na uczelniach:
Akademia Górniczo-Hutnicza
Politechnika Gdańska
Politechnika Poznańska
Politechnika Krakowska
Politechnika Łódzka 
Politechnika Rzeszowska 
Politechnika Śląska
Politechnika Wrocławska
Politechnika Warszawska
Uniwersytet Łódzki
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny

FREQUENTLY ASKED QUESTIONS

Odpowiedzi na Twoje pytania

OGÓLNE

Kto może wziąć udział w programie IAESTE?

Na staże wyjeżdżać mogą studenci i absolwenci (do roku po ukończeniu studiów) wszystkich polskich uczelni.

Czy program jest płatny?

Wzięcie udziału w programie wiąże się z wniesieniem opłaty przy wysyłaniu dokumentów (opłata aplikacyjna) i po uzyskaniu akceptacji (opłata akceptacyjna). Dokładne stawki i informacje znajdziesz powyżej w sekcji "Płatności". Informacje dotyczące zwrotu poniesionych kosztów w razie braku akceptacji znajdują się załączonym powyżej regulaminie.

Dokąd mogę wyjechać?

Program IAESTE jest realizowany w blisko 90 krajach świata. Dokładną listę znajdziesz w zakładce "O nas". Aktualne możliwości wyjazdu zależą od dostępnosci wolnych ofert do danego kraju.

 Jaki jest czas trwania praktyk?

Praktyki mogą trwać od 6 do 52 tygodni, jednak najczęstszy okres to od 6 do 12 tygodni.

Ile osób wyjeżdża na praktyki?

Co roku z Polski wyjeżdża prawie 100 osób do ponad 80 krajów świata, ale wiele ofert zostaje niewykorzystanych - zawsze masz szansę!

Jak wygląda życie i staż na wyjeździe?

Niewątpliwą zaletą naszego programu jest społeczność, jaką tworzą członkowie IAESTE na całym świecie. Podczas wyjazdu możesz liczyć na pomoc lokalnych przedstawicieli IAESTE. Zawsze możesz również skontaktować się z komitetem w swoim kraju w celu uzyskania porady lub pomocy. Powyżej znajdziesz wspomnienia osób, które odbyły już staż z IAESTE i podzieliły się z nami praktycznymi informacjami.

Co z wizą i pozwoleniem na pracę?

Po uzyskaniu akceptacji na staż, obowiązkiem wyjeżdżającego studenta jest uzyskanie odpowiedniego pozwolenia na wjazd do kraju. Niemniej jednak przedstawiciele IAESTE z danego kraju zwykle asystują i ułatwiają proces wizowy dla przyjeżdżających studentów.

Czy staż z IAESTE może być traktowany jako obowiązkowa praktyka zawodowa?

Jak najbardziej! Tę kwestię zaleca się zawsze omówić z osobą odpowiedzialną za zaliczenie praktyk po stronie uczelni/wydziału, jeszcze przed wyjazdem.

Jakie języki należy znać?

W większości ofert, które zobaczysz, wymagany będzie język angielski. Niemniej jednak natrafisz również na oferty wymagające znajomości innych języków. Obowiązującym dokumentem jest certyfikat językowy IAESTE. W celu jego uzyskania skontaktuj się ze swoim lokalnym koordynatorem wymiany.

Nie ma tu odpowiedzi na moje pytanie, co teraz?

Skontaktuj się ze swoim lokalnym koordynatorem wymiany poprzez wypełnienie formularza. Ta osoba pomoże Ci w procesie aplikacyjnym i odpowie na wszystkie nurtujące Cię pytania dotyczące naszego programu!

facebook youtube instagram linkedin

Stowarzyszenie IAESTE Polska

ul. Waryńskiego 6/41
00-631 Warszawa
KRS: 0000253557
NIP: 701-00-27-381
REGON: 140496053

Tel: +48 22 378 44 75
Email:
           

 

Polityka prywatności

Feedback i zażalenia

Feedback and complaints

IEASTE Poland logo